Onursal Üyemiz Hakkı ATUN 2017 Balosu.

Merhaba
September 20, 2017
Yönetim Kurulu Başkanımız Hilmi Kansu’nun Yeni Dönem Mesajı
February 13, 2018

Kıbrıs İTÜ Mezunlar Derneği (MEDEK)

Yıllık balomuzu yapmaya hazırlandığımız bugünlerde derneğimizin duayen ve onursal üyesi olarak içimden şunlar geçiyor:

1953 yılında Kıbrıs Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra, en büyük amacım ve idealim üniversite eğitimi almaktı. Olanaksızlıkları aşıp bu hedefe varmak için adeta çırpınıyordum. Gün gelip İstanbul Teknik Üniversitesi’ne girebileceğimi aklımdan geçirmemiştim. Bu üniversitenin ismini cismini dahi duymamıştım. Ancak gelin görün ki Omorfo (Güzelyurt) Öğretmen Koleji’nde ilk yılımı tamamladıktan sonra, Türkiye’de burslu okuma ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ne girme şansını yakaladım. Hayatta kadere de inanmak gerekir. Bu gelişme genç yaşamımın en mutlu anıydı. Adeta dünyaya yeniden doğmuştum. İTÜ Mimarlık Fakültesinde birbirinden değerli hocalardan beş yıl süresince yüksek düzeyde bir eğitim aldık. Dünyanın her yerinde kabul gören bir standartta yetiştirildik. 1960 yılında kurulan Ortaklık Cumhuriyeti’nde, mühendislik ve mimarlık alanında hizmet verecek meslek erbabının yetkili kılınması ile ilgili yasanın geçirilmesinde İTÜ ölçü olarak kabul edildi.

Mühendis ve mimar olarak mesleğe atıldığımızda, bilgi ve deneyim yönünden hiç bir zorlukla karşılaşmadık. İTÜ mezunları Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs’ın alt yapısının inşaasında ve kalkınmasında baş rolü oynadı. Yüksek lisans yapmak üzere gittiğim İngiltere’nin Manchester ve Nottingham Üniversiteleri’nde bilgi bakımından kendimi sınama imkanı buldum. Diğer üniversite mezunlarından hiçbir kalır tarafım olmadığını, özellikle verilen projelerde gösterdiğim başarı ile öğrenci ve hocalar tarafından arkamın sıvazlandığını gördüm. Dolayısı ile bütün ömrüm boyunca üniversitemden kopmayıp, her vesile ile ilişkimi sürdürmeye gayret ettim. Her zaman İTÜlü olmaktan gurur duydum. Siyasete atıldıktan sonra da aldığım ve adeta beynimin hücrelerine işleyen mimarlık formasyonundan kopmadım.

İTÜ Mezunları Derneği sürekli yayın organı “Mühendisname” dergisine (Ağustos 2014, sayı 43) verdiğim mülakatta “ Ben mimarlığı bıraktım, ama  mimarlık beni bırakmadı” demiştim.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Gümüşsuyu ve Taşkışla’daki Yerleşkesi’ne sığmayarak gittiği Ayazağa’daki yerleşkesinde, bir dünya üniversitesi olarak başarıdan başarıya koşmaktadır. Rektör Prof. Dr. Mehmet KARACA bugün: “ Farkındalık Teknik Üniversitenin kültürüdür.Öncüyüz; öncü olmak olmazsa olmazımızdır” diyor.

İki yüz yılı aşkın geçmişi ile yüce ulusumuzun tarihinde yüksek ve parlak yerini almış olan üniversitemize karşı taşımakta olduğumuz derin ve güçlü aidiyet duygusu ile Mezunlar Derneğini (İTÜ-MEDEK) kurmuş olmakla çok anlamlı ve hayırlı bir adım attığımıza inanıyorum.

Mağusa ve Karpaz’da İTÜ’nün bir şube açması biz mezunları için büyük bir sevinç kaynağı olmuştur. Bu tarihi adımın başarıya ulaşması için her türlü katkıyı yapmaya amadeyiz!

Tüm Kıbrıslı İTÜ mezunlarına başarılı, sağlıklı uzun ömürler diler, en derin sevgilerimi sunarım.

 

Hakkı ATUN